Search
Wednesday 25 April 2018
  • :
  • :

Namibia starts Commonwealth on winning cards

Namibia started on a winning streak at the 21 Commonwealth Games on the Gold Coast in Australia yesterday.
The men bowls team won all their matches while triathlon Jean-Paul Burger made it to Round of 15. Boxing sensation Jonas Junias won his first bout in the round of 36 on the day.
Matias Hamunyela faces Shaffi Hassan of Kenya in the round of 16 at 18h47 today.
On Sunday, Junias will face Samoa’s Valentin Kondakov in the Round of 16 while compatriot Tryagain Ndevelo steps into the ring the first time with home boy Harry Garside in the Round of 16 the next day.
A delegation of 44 athletes, coaches and manager and heads of delegation will represent Namibia at the prestigious event, battling it out with about 4 300 athletes from 71 nations.
Advocate Jesse Schickerling is Chef de Mission.

2018 COMMONWEALTH GAMES – DELEGATION LIST  
1. Jesse Schickerling – Chef de Mission
2. Leoni Van Rensburg – Admin
3. Tjeripo Musuta – Admin
4. Christine Nashenda – Physiotherapist
5. Nicolene Labuschagne – Team Doctor

 ATHLETICS
6. Madeleine Kotze- Manager
7. Robert Kaxuxuena – Coach
8. Helalla Johannes – Marathon
9. Ndeshimona Ekandjo – Marathon
10. Lavinia Haitope – Marathon
11. Paulus Iiyambo – Marathon
12. Reonard Namupala – Marathon
13. Uveni Kugongelwa – Marathon
14. Roger Haitengi – Triple Jump
15. Hardus Maritz – 400m Hurdles
 
BOWLS  
16. Sheena Du Toit – Women’s Fours & Triples
17. Johanna Van Den Bergh – Women’s Fours & Triples
18. Anuleen Viljoen – Women’s Triple
19. Lesley Vermeulen – Women’s Triple & Fours
20. Graham Snyman – Men’s Fours
21. Carel Olivier – Men’s Fours & Men’s Triples
22. Douw Calitz – Men’s Fours & Men’s Triples
23. Willem Esterhuizen – Men’s Fours & Men’s Triples

BOXING  
24. Isreal Hamutumbangela – Coach/Manager
25. Kashera Shiyemo – Coach/Manager
26. Matias Hamunyela – Athlete (45kg)
27. Tryyagain Ndevelo – Athlete (60kg)
28. Jonas Junias Jonas – Athlete (64)

CYCLING
29. Irene Steyn – Coach/Manager
30. Hans du Toit – Coach/Manager
31. Tjpekapora Murangi – Mechanic
32. Michelle Vorster – Road Race & Mountain Bike
33. Vera Adrian – Time Trial & Road Race
34. Dan Craven – Road Race
35. Martin Freyer – Time Trial & Road Race
36. Drikus Coetzee – Time Trial & Road Race
37. Tristan De Lange – Road Race & Mountain Bike

GYMNASTIC  
38. Lindsay Adams – Coach/Manager
39. Robert Honiball – Artistic Gymnastics

PARRA SPORT  
40. Barbara Fernandez – Coach/Manager
41. Ananias Shikongo – Athlete (T12 100m, 200m)
42. Even Tjiviju Guide (T12 100m, 200m)

TRIATHLON
43. Erna Burger – Coach/Manager
44. Jean-Paul Burger – Men’s Single Race




Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *